19 January 2010: Council Chamber, SWT 501, Shaw Campus, 20-21 January 2010: Senate Room, M1603, 22 January 2010: Teaching Complex at the Western Campus TCW LT5, |
18 Jan |
|||
19:00-21:00 | Cocktail Reception at Royal Plaza Hotel (invitation only) | ||
19 Jan | |||
Venue: Council Chamber, SWT 501, Shaw Campus, Hong Kong Baptist University | |||
9:00-9:15 | Registration | ||
9:15-9:40 | Opening Ceremony Opening and welcoming speech: Prof. C.F, Ng, The President of HKBU Organizers' remarks: Profs. Franklin Luk (HKBU), Liqun Qi (PolyU) and Raymond Chan (CUHK) Group Photo |
||
9:40-10:00 | Coffee Break | ||
10:00-12:00 | Session 1 Chair: Michael Ng (Hong Kong Baptist University) |
||
10:00 | Wolfgang Hackbusch (Max-Planck-Institute) Hierarchical Tensor Representation |
||
10:30 | Lenore M. Mullin (National Science Foundation) Tensors and n-d Arrays: A Mathematics of Arrays (MoA) and the Psi Calculus: Composition of Tensor and Array Operations |
||
11:00 | Eugene Tyrtyshnikov (Russian Academy of Sciences) Tensor Computation Perspectives |
||
11:30 | Ivan Oseledets (Russian Academy of Sciences) TT-Decomposition of Tensors with Application to High-Dimensional Problems and Data Compression |
||
12:00-13:40 | Lunch | ||
13:40-15:10 | Session 2 Chair: Lothar Reichel (Kent State University) |
||
13:40 | Martin Gutknecht (ETH Zurich) The Kernel Structure of Rectangular Hankel and Toeplitz Matrices |
||
14:10 | Daniel Potts (Chemnitz University of Technology) Parameter Estimation for Exponential Sums by Approximate Prony Method |
||
14:40 | Yaxiang Yuan (Chinese Academy of Sciences) Uniform Bound on the 1-Norm of the Inverse of Lower Triangular Toeplitz Matrices |
||
15:10-15:30 | Coffee Break | ||
15:30-17:00 | Session 3 Chair: Dario Bini (University of Pisa) |
||
15:30 | Joohwan Chun (KAIST) New Efficient Algorithms for Solving a Structured Integer System of Equations |
||
16:00 | Sanzheng Qiao (McMaster University) Fast SVD Algorithms for Hankel Matrices |
||
16:30 | Gabriele Steidl (University of Mannheim) The Continuous Shearlet Transform in Arbitrary Space Dimensions |
||
20 Jan | |||
Venue: Senate Room, M1603,The Hong Kong Polytechnic University | |||
9:15-10:45 | Session 4 Chair: Liqun Qi (The Hong Kong Polytechnic University) |
||
9:15 | Vladimir Balan (University Politehnica of Bucharest) Spectra of Symmetric Tensors and m-Root Finsler Geometry Models |
||
9:45 | Kungching Chang (Peking University) On Eigenvalues of High Order Tensors |
||
10:15 | Dmitry Savostyanov (Russian Academy of Sciences) Bilinear Operations with Structured Tensors |
||
10:45-11:05 | Coffee Break | ||
11:05-12:35 | Session 5 Chair: Nicola Mastronardi (IAC-CNR, Bari) |
||
11:05 | Lieven De Lathauwer (Katholieke Universiteit Leuven) Tucker Compression, Parallel Factor Analysis and Block Term Decompositions: New Results |
||
11:35 | Chris H.Q. Ding (University of Texas at Arlington) Tensor Decompositions: New Clustering Capability and Error Bounds |
||
12:05 | Lars Eldén (Linköping University) Computing Low-Rank Approximations of Sparse Tensors using Krylov Methods |
||
12:35-14:00 | Lunch | ||
14:00-15:30 | Session 6 Chair: Gabriele Steidl (University of Mannheim) |
||
14:00 | Bob Plemmons (Wake Forest University) Matrix and Tensor Methods and Variational Methods in Hyperspectral Image Analysis |
||
14:30 | Tanja Teuber (University of Mannheim) Infimal Convolution Regularization |
||
15:00 | Philippe Toint (University of Namur) Inexact Range-Space Krylov Solvers for Linear Systems Arising from Inverse Problems |
||
15:30-15:50 | Coffee Break | ||
15:50-17:50 | Session 7 Chair: Daniel Potts (Chemnitz University of Technology) |
||
15:50 | Raymond Chan (Chinese University of Hong Kong) Maximum Entropy Principle for Composition Vector Method in Phylogenetics |
||
16:20 | Martin Stoll (Oxford University) Preconditioning Saddle Point Problems from PDE-Constrained Optimization |
||
16:50 | Hai-wei Sun (University of Macau) Fast Exponential Time Integration for Pricing Options in Jump-Diffusion Models |
||
17:20 | Raf Vandebril (Katholieke Universiteit Leuven) Inverse Subspace Iteration for the Solution of a Class of Parameterized Eigenvalue Problems |
||
21 Jan | |||
Venue: Senate Room, M1603,The Hong Kong Polytechnic University | |||
9:15-10:45 | Session 8 Chair: Xiaojun Chen (The Hong Kong Polytechnic University) |
||
9:15 | Dario Bini (University of Pisa) Computing Matrix Geometric Means |
||
9:45 | Delin Chu (National University of Singapore) Numerical Computation of the Semi-Stabilizing Solution of a Generalized Algebraic Riccati Equation |
||
10:15 | Sergei Grudsky (Cinvestav) Inside the Eigenvalues of Certain Hermitian Toeplitz Band Matrices |
||
10:45-11:05 | Coffee Break | ||
11:05-12:05 | Session 9 Chair: Marc Van Barel (Katholieke Universiteit Leuven) |
||
11:05 | Sergei Goreinov (Russian Academy of Sciences) Krylov Iterations and Best r_1, r_2, ..., r_d Tensor Rank Approximation |
||
11:35 | Tan Zhang (Murray State University) Multiplicity of Singular Values for Tensors |
||
12:05-22:00 | Lunch (invitation only) Tour Banquet |
||
22 Jan | |||
Venue: Teaching Complex at the Western Campus TCW LT5, Chinese University of Hong Kong | |||
9:15-10:45 | Session 10 Chair: Eugene Tyrtyshnikov (Russian Academy of Sciences) |
||
9:15 | Biswa Datta (Northern Illinois University) Computational and Optimization Methods for Structured Quadratic Inverse Eigenvalue Problems in Active Vibration Control and Finite Element Model Updating |
||
9:45 | Zheng-Jian Bai (Xiamen University) The Solvability Conditions and Robustness for Partial Quadratic Eigenvalue Assignment in Vibrating Systems |
||
10:15 | Stefano Serra Capizzano (Universita dell'Insubria - Sede di Como) Spectral Features and Asymptotic Properties for g-Circulants and g-Toeplitz Sequences |
||
10:45-11:05 | Coffee Break | ||
11:05-12:35 | Session 11 Chair: Lieven De Lathauwer (Katholieke Universiteit Leuven) |
||
11:05 | Nicola Mastronardi (IAC-CNR, Bari) A Fast Algorithm for Computing the Null-Space of Polynomial Matrices |
||
11:35 | Lothar Reichel (Kent State University) Rational Lanczos Methods for the Approximation of Matrix Functions |
||
12:05 | Marc Van Barel (Katholieke Universiteit Leuven) Multivariable Orthogonal Polynomials and Structured Matrix Computations |
||
12:35-14:00 | Lunch | ||
14:00-15:30 | Session 12 Chair: Sanzheng Qiao (McMaster University) |
||
14:00 | Götz Alefeld (Universität Karlsruhe) Complementarity Problems with Band Structure |
||
14:30 | Xiaojun Chen (The Hong Kong Polytechnic University) Minimizing the Condition Number of a Gram Matrix |
||
15:00 | Manuel Gräf (Technische Universit Chemnitz) On the Computation of Nonnegative Quadrature Weights on the Sphere and an Application to Partial Differential Equations |
||
15:30-15:50 | Coffee Break | ||
15:50-16:50 | Session 13 Chair: Bob Plemmons (Wake Forest University) |
||
15:50 | Weiguo Gao (Fudan University) Efficient Additive Algorithm for Nonnegative Matrix Factorization |
||
16:20 | Vadim Olshevsky (University of Connecticut) TBA |
||